III Włocławski Piknik Historyczny – relacja

To było już trzecie spotkanie z historią we Włocławku, którego organizatorem jest Stowarzyszenie PATROL Włocławek. Oprócz pojazdów militarnych, pokazów rycerskich, czy wystaw i stoisk mogliśmy zobaczyć trzy inscenizacje batalistyczne – 1920r i Obrona Włocławka, 1939 rok i walki obronne w regionie oraz Bitwę pod Brunette w ramach Hiszpańskiej Wojny Domowej.

W sobotnie popołudnie w okolicach Międzyosiedlowego Basenu Miejskiego odbył się III Włocławski Piknik Historyczny. Wydarzenie to na stałe wpisało już się w kalendarz imprez kulturalnych w naszym mieście i każdego roku przyciąga odwiedzających z Włocławka oraz innych miast. Kolekcjonerskie pojazdy wojskowe, motocykle, rekonstruktorzy reprezentujący różne okresy historii oraz pokazy walk rycerskich czy wystrzałów z armaty. Wszystko to mogliśmy zobaczyć w miniony weekend. Gośćmi specjalnymi byli żołnierze z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, którzy prezentowali wyrzutnię rakiet Langusta oraz pojazd BRDM-2 Malutka i Hummer. Wśród pojazdów mogliśmy oglądać ponadto trzy kolejne BRDM-y w wersji chemicznej, gąsienicowy wóz BWP-1, amfibię Volvo BV 202, ciężarówki, oraz mniejsze, wyjątkowe pojazdy, które przyjechały do Włocławka m.in. z Płocka, Bydgoszczy, Gniezna, Torunia, Łodzi czy okolic Warszawy. Wyjątkowym eksponatem był również czołg Renault Ft-17 z Fundacji Broni Pancernej z Torunia. 

Głównymi elementami Włocławskiego Pikniku Historycznego były inscenizacje batalistyczne, prezentujące różne okresy historii. Pierwszą z nich była inscenizacja rozgrywana w realiach 1920 r., gdzie mogliśmy zobaczyć obronę Włocławka. W drugiej odsłonie cofnęliśmy się do 1939 r. oraz do walk Wojska Polskiego w rejonie Włocławka, które powstrzymywało niemiecki atak. Ponadto zobaczyliśmy bitwę pod Brunette, która odbyła się w ramach Hiszpańskiej Wojny Domowej. 

Poniżej publikujemy zdjęcia i materiał wideo z III Włocławskiego Pikniku Historycznego. 

Projekty 
III Włocławski Piknik Historyczny 
III Włocławski Przegląd Artylerii Czarnoprochowej 
realizowane są ze środków Fundacji ANWIL dla Włocławka
 

III Włocławski Piknik jest realizowany pod patronatem honorowym Prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego 

Podziękowania: 
Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włocławku 
Miejski Zarząd Usług Komunalnych i Dróg we Włocławku 
Centrum Kultury BROWAR B 
Firma Auto-Tur – przewozy autokarowe 
TOI TOI Polska 
dr Tomasz Wąsik 
Saniko 
Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek 
Malta Służba Medyczna 
Bracia Dubielak 
Wojskowa Komenda Uzupełnień we Włocławku 
Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu 
Organizator 
Stowarzyszenie PATROL Włocławek 
Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie 
Centrum Kultury BROWAR B.

Kolejne militarne spotkanie, którego organizatorem jest Stowarzyszenie PATROL Włocławek już pod koniec lipca w Choceniu! VI Kujawski Zlot Pojazdów Militarnych odbędzie się w dniach 28-30 lipca na plaży nad jeziorem Borzymowskim. W niedzielę 30 lipca we Włocławku będziemy gościć paradę pojazdów militarnych.

Relacja zdjęciowa pod adresem: http://q4.pl/?id=17&news=168708